Girişimciler için pazarlama rehberi

Girişimciler için pazarlama rehberi

Yıllardır girişimcilere gönüllü olarak pazarlama alanında mentorluk sağlıyorum. Mentilerim genelde, henüz fikir aşamasındaki iş fikilerini pazara sunmaya hazırlanan genç girişimciler oluyor. Ve genelde benzer problemlerle karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden yaptığım mentorluk görüşmelerinde sık tekrarladığım konuları bu blogda Girişim Pazarlaması kategorisinde yazıya dökmeye karar verdim. Umarım bu blog vasıtasıyla birebir erişemediğim diğer yeni girişimcilere de bir faydam dokunur. Bu işlere nasıl bulaştığımın hikayesini merak edenler, kendimi anlattığım sayfaya bakabilir.

Bir uyarı: Pazarlama çok derin bir konu… Bu yüzden bu blogdaki yazılarım tüm girişimler için uygun olmayabilir. Öncelikli olarak teknoloji odaklı girişimleri hedeflediğimi bilmenizi isterim.

Teknoloji odaklı girişimler

Yıllarca teknoloji alanında çalışmış bir kişi olarak, bu seride öncelikle teknoloji odaklı girişimleri hedefledim. Özellikle mühendislik tarafı güçlü girişimlerin, sahip oldukları analitik düşünme gücüyle çok daha etkili pazarlama faaliyetlerine imza atabilmeleri için bazı püf noktaları vermeye çalıştım.

İyi bir fikir, iyi bir taktikle ‘para harcamadan da’ başarıya ulaşır.

Bütçesiz Pazarlama

Ayrıca biliyorum ki; girişimciler çok kısıtlı ‘gider bütçeleri’ ile hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu yüzden yazılarımda kesinlikle yüksek bütçeli ‘fantastik’ önerilere yer vermedim. Aslında amacım girişimciler için  ‘ama bütçemiz yok’ cümlesini tamamen rafa kaldırmak! Çünkü iyi bir pazarlama fikri, iyi bir taktikle ‘para harcamadan da’ başarıya ulaşır. Tıpkı girişim dünyasında olduğu gibi. 

Bu girizgahtan sonra mutlaka okumanızı önereceğim 2 başlık var:
5 Soruda Girişimciler için Pazarlama101
10 Adımda Girişim Fikrinin Pazara Hazırlanması

Daha sonra vakit olursa Girişim Pazarlaması kategorisindeki tüm yazıları da okyabilirsiniz.

Herkese bol şans.

Comments (0)
Join the discussion
Read them all
 

Comment

Hide Comments
Back

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Share